مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

رييس هيئت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران: حجم تجارت الکترونیکی در حوزه صنعت خودروی کشور در سال نود به ۲۹۲۰ میلیارد تومان رسید.


سید مجید هدایت، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رييس هيئت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در سخنرانی خود با عنوان حمايت از صنعت فناوري اطلاعات، زيرساخت توسعه تجارت و اقتصاد الكترونيكي كشور اظهار داشت حجم تجارت الکترونیکی در حوزه صنعت خودروی کشور در سال 1390 به ۲۹۲۰ میلیارد تومان رسید، در حالی که این رقم در سال 1384 فقط ۴ میلیارد تومان بوده است، وی افزود: فروش صنعت خودروی کشور و صنایع وابسته آن در سال 1390 بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که 3.5 درصد تولید ناخالص داخلی و ۲۰ درصد از ارزش افزوده صنعت کشور را تشکیل می‌دهد.

هدایت در تقسیم‌بندی سرمایه‌گذاری طرح‌های مصوب ایدرو در حوزه صنایع‌ پیشرفته گفت: الکترونیک و میکروالکترونیک ۱۷درصد، فناوری اطلاعات در حوزه نرم‌افزار ۲۸ درصد و در حوزه سخت‌افزار بیش از ۹ درصد و بیوتکنولوژی ۱۸ درصد، از تعداد سرمایه‌گذاری طرح‌های مصوب ایدرو را به خود اختصاص داده و این در حالی است که 5.3 درصد از تعداد سرمایه‌گذاری طرح‌های مصوب ایدرو به سایر طرح‌ها اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: به لحاظ حجم سرمایه‌گذاری، ۲۱ درصد سرمایه‌گذاری ایدرو در حوزه الکترونیک و میکروالکترونیک، ۲۱ درصد در فناوری اطلاعات (نرم‌افزار) و ۱۱درصد در سخت‌افزار بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: در حوزه SBDC (کسب و کارهای کوچک) ۳۵ طرح با ۱۲ میلیارد تومان اعتبار خاتمه یافته یا در دست اجرا داریم؛ در حوزه طرح‌های صنایع نوین نیز از ۶۳ طرح، تحت عنوان طرح توسعه به مبلغ ۲۲ میلیارد تومان و ۱۸۱ طرح نیز با عنوان طرح‌های ارتقا و پیشرو با مبلغ ۴۷ میلیارد تومان حمایت کرده‌ایم.

هدایت تصریح کرد: برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان تجارت الکترونیکی باید به حوزه B2B توجه کافی کنند زیرا این نوع تجارت، ‌بازده و منافع زیادی را ایجاد می‌کند و در صنایع مختلف صرفه‌جویی‌های ناشی از تجارت الکترونیکی با استفاده از روش B2B قابل توجه است. هدایت افزود: در سال ۲۰۰۹ سهم مناطق مختلف جهان از تجارت الکترونیکی ۲۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار بود که از این میزان ۴۴ درصد سهم آمریکای ‌شمالی، ۲۰ درصد اروپا، ۱۹ درصد آسیا و اقیانوسیه، ۱۰درصد آمریکای‌لاتین و ۷ درصد سهم سایر مناطق بوده است. معاون وزیر صنعت، معدن‌ و تجارت همچنین گفت: سهم کنونی فناوری اطلاعات در GDP کشور 1.5 درصد است که در برنامه پنجم باید به ۲ درصد افزایش یابد.

وی توجه بیشتر بانک‌ها به تامین منابع مالی صنایع مرتبط با فناوری اطلاعات، بکارگیری و توانمندسازی بخش خصوصی، تدوین و تصویب قوانین و مقررات در حمایت و گسترش تجارت الکترونیکی و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در سطح کشور را از راهکارهای پیشرفت تجارت الکترونیکی در کشور بیان کرد. هدایت همچنین از اجرای طرح FTTX به صورت پایلوت خبر داد که براساس آن فیبر نوری به خانه‌ها راه می‌یابد و قرار است ۵ تا ۱۰ هزار کاربر در سطح پایلوت از این سیستم، خدمات دریافت نمایند.