مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

سرکار خانم دکتر سلطانخواه در ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی خبرداد: ایجاد مرکز رشد اقماری در پارک فناوری پردیس ویژه تجارت الکترونیکی


معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از حمایت و آمادگی این معاونت برای ايجاد یک مرکز رشد حقیقی به صورت مرکز رشد اقماری پارک فناوری پردیس با همکاری دو وزارتخانه خبر داد .

دکتر نسرین سلطانخواه در ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی كه در مركز همايش‌هاي صداوسيما برگزار شد، با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر توسعه دانش و فناوری در کشور با رشد خوبی مواجه بوده است، اظهار کرد: انتشار اخبار این موفقیت‌ها موجب شده است، ایران دربین کشورهای در حال توسعه و به ویژه کشورهای اسلامی به عنوان یک کشور پرتکاپو در حوزه علم و فناوری شناخته شود .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اينكه كسب توفیقات و پیشرفت‌ها در عرصه‌ های علم و فناوری مرهون ایجاد بسترهای مناسب برای استفاده از فضای مجازی و اینترنتی است، ادامه داد: با اینکه عده‌ ای ازفضای مجازی به عنوان یک تهدید یاد می کنند، ولی این فضا بیشتر از اینکه تهدید باشد، یک فرصت است. به عنوان نمونه محققان ما توانسته اند با استفاده از فضای مجازی جایگاه کشور را در تولید و انتشار علم و دانش در دنیا ارتقاء دهند .

رئيس بنياد ملي نخبگان با بیان اینکه باید از بستر مناسب فضای مجازی در ارتباط با تعاملات دانش بنیان در سطح بین المللی به نحو مطلوب استفاده کرد، خاطرنشان کرد: یکی از ماموریت‌های این معاونت هدایت فضا به سمت چشم اندازهای علم و فناوری است. در همین راستا دو هدف ساماندهی نظام علم و فناوری و تکمیل چرخه علم و فناوری و نوآوری به مفهوم تجاری سازی و ثروت سازی به عنوان یکی از حلقه‌ های مهم توسعه علم و فناوری کشور دنبال مي شود.

وی تصریح کرد: ‌معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای فعال کردن این بخش توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های خصوصی دانش بنیان را در دستور کار قرار داده و از طریق ستادهای فناوری های راهبردی و کانون‌های هماهنگي دانش و صنعت، در طول چهار سال گذشته حمایت‌های گسترده ای را انجام داده است .

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه روشی که در روند توسعه فناوری وجود دارد نمی تواند تنها بر مبنای فشار فناوری قرار گیرد، اظهار کرد: کشش بازار در روند توسعه فناوری هم بسیار مهم است، به عبارت دیگر در روند توسعه فناوری و نوآوری باید به فشار فناوری و کشش بازار توجه جدی داشت .

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تاکید کرد‌: همچنین باید به بازار داخل و خارج به طور متناسب توجه داشته باشیم، زیرا برخی از محصولات دانش بنیان برای ادامه حیات خود نیازمند بازارهای بین المللی هستند .

دکتر سلطانخواه با اشاره به اینکه برای بازاریابی به دانش و ابزار مناسب نیاز داریم، ادامه داد: این مقوله روز به روز در حال توسعه و دگرگونی است. در نتیجه اهمیت راهبردهای مناسب برای بازاریابی شرکت‌های دانش بنیان در موفقیت آنها نقش کلیدی دارد. از سوی دیگر با توجه به اینکه روش‌های بازاریابی در دنیا متحول شده است، استفاده از بسترهای تجارت الکترونیکی در بازاریابی جهانی حرف اول را می زند و نیازمند این است که بخش های دانش بنیان و تخصصی در این حوزه وارد شوند .

وی با تاکید بر اینکه بستر تجارت الکترونیکی برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان مهم و اساسی است، خاطرنشان کرد: توسعه تجارت الکترونیکی بدون شک نیازمند توسعه بخش خصوصی است، به ویژه اينكه بخش‌های خصوصی دانش بنیان باید در این عرصه وارد شوند .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: اقتصاد و تجارت الکترونیکی باید به طور جدی با فناوری‌های اولویت دار در کشور مانند فناوری هوافضا و نانو گره بخورند تا اثربخشی توسعه تجارت الکترونیکی دوچندان شود .

دکتر سلطانخواه تاکید کرد:‌ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این آمادگی را دارد که براي تمام ستادهای فناوری‌های راهبردی و کانون‌های هماهنگی دانش و صنعت با کمک مجریان این همایش برای جهت دهی شرکت های دانش بنیان به سمت تجارت الکترونیکی برنامه مشترکی اجرا کند .

وی با تاکید بر اینکه شاخص میزان صادرات محصولات با فناوری بالا یکی از شاخص های مهم اقتصادی در جهان است، تصریح کرد: میزان صادرات کالا و خدمات دانش بنیان کشور در سال 75 ، 3/2 میلیون دلار بوده است که این میزان در سال 89، به 612 میلیون دلار و در سال 90 به 840 میلیون دلار رسیده است .

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: سهم فعلی صادرات با فناوری بالا از مجموع کل صادرات غیر نفتی کشور 7/2 درصد است که این رقم نسبت به کل صادرات دانش بنیان دنیا سه دهم درصد است که نشان می دهد ما باید تمرکز بیشتری بر این بخش داشته باشیم .

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: بر اساس پیش بینی برنامه پنجم توسعه كشور برای اینکه سهم صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان از کل صادرات غیر نفتی به پنج درصد برسد، نیازمند بسترهای مناسب هستیم که یکی از آنها امکان استفاده از بستر تجارت الکترونیکی است .

دکتر سلطانخواه با اشاره به سرفصل‌های تجارت الکترونیکی گفت: زیرساخت‌های قانونی، امنیت، بانکداری و بیمه الکترونیکی، مراکز صدور گواهی زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنت از جمله سرفصل های تجارت الکترونیکی عنوان شده است که باید به آنها توجه جدی شود. با این وجود موانعی نیز در این راه وجود دارد که باید راه حل هایی برای آنها ارائه شود .

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: به روز رسانی قوانین و مقررات، روشن کردن مسائل مالی و تجارت، محافظت از حقوق مصرف کننده و حریم خصوصی و محافظت از مالکیت فکر از جمله مسائلی است که می تواند مانع گسترش تجارت الکترونیکی باشد .

رئیس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: برای تحقق این سرفصل‌ها، رفع موانع موجود و پیدا کردن راه حل‌های مناسب، باز هم باید از توان و دانش بخش‌های خصوصی استفاده کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تصریح کرد: تقاضا دارم در نقشه راه توسعه تجارت الکترونیکی که به عنوان طرح شباب تفاهم نامه‌اش امضا می‌شود، نقش بخش‌های خصوصی دانش بنیان مشخص شود، چراکه بازوهای عملیاتی شدن اقدامات پیش بینی شده نیازمند استفاده از این بخش است.

دکتر سلطانخواه عنوان کرد: همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری آمادگی دارد تا با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت یک مرکز رشد حقیقی به صورت مرکز رشد اقماری در پارک فناوری پردیس ایجاد کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: این مرکز باید ویژه تجارت الکترونیکی باشد و فقط شرکت های مرتبط با این حوزه را پذیرش و مورد حمایت قرار دهد تا امکان و بستر مناسبی برای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان فراهم شود.

وی همچنین از حمایت و آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد یک مرکز رشد مجازی و پنجره واحد تجارت با همکاری پارک فناوری و فن بازار پردیس خبر داد و اظهار امیدواری كرد كه این هدف با همکاری دو وزارت‌خانه اتباطات وفناوري اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت محقق شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند در جهش توسعه تجارت در کشور مفید باشد، گفت: بعد از تصویب اساسنامه صندوق در هیات وزیران، اخیرا شورای نگهبان آن را تایید کرده و این صندوق امسال با سرمایه سه هزار میلیارد تومان شروع به کار می کند. مسئولان وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوري اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت باید با برنامه ریزی سهم بخش‌هاي خود را از منابع و تسهیلات صندوق ملي نوآوری و شکوفایی مشخص کنند.

دکتر سلطانخواه افزود: به عبارت دیگر باید مشخص شود که چگونه می توان با منابع تسهیلاتی صندوق ملي نوآوری و شکوفایی از توان بخش‌های خصوصی استفاده کرد تا بتوان این شرکت‌ها را برای ورود به این بستر تشویق و هم از این منابع براي ایجاد شرکت‌های دانش بنیان استفاده كرد.