مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

سخنان دکتر محسن رضایی در ششمین همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی


جناب آقای دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم افتتاحیه ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی حضور داشته و به عنوان سخنران کلیدی در خصوص تأثیر تجارت الکترونیکی بر کاهش بیکاری و افزایش تولید و اشتغال ایراد سخن فرمودند. ایشان فرمودند: تجارت الکترونیکی هم روی سلیقه و هم روی منافع مشتری و نیز کاهش هزینه‌های دستیابی به محصول اثر مثبت دارد و تقاضای کالا را افزایش می دهد.

وی اضافه کرد: تجارت الکترونیکی از طریق کاهش هزینه‌های دستیابی به ایده تحقیق و پژوهش بر تولید و عرضه موثر است و از طرفی هزینه‌های توزیع و بازاریابی را کاهش می‌دهد.

رضایی، مبادلات و اطلاعات سریع تر، کاهش هزینه مبادلات، کاهش اشتباهات انسانی و افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال را از دیگر مزایای تجارت الکترونیکی برشمرد. وی گفت: بازار در ایران بسیار سنتی است و از این رو تجارت الکترونیکی می‌تواند با حذف بسیاری از واسطه‌های غیرضروری، کاهش فاصله میان مشتری و تولیدکننده، یکی از عوامل تورم 50 ساله در ایران را رفع، بیکاری را کاهش و تولید و اشتغال را افزایش دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تجارت الکترونیکی به عنوان محرک تولید ثروت و توسعه اقتصادی است و به عنوان عامل بهبود مدیریت در کشور و توانمندسازی کشور در دسترسی به اهداف است. رضایی ادامه داد: در سال 2010 رتبه ما در تجارت الکترونیک دنیا 102 بود که اکنون به رتبه 100 رسیدیم و با وجود اینکه سرعت ما رو به جلو است اما از سرعت کمتری در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه برخورداریم.

وی ایجاد آگاهی آموزش و فرهنگ‌سازی، فراهم کردن زیرساخت‌های فنی، ساختار قانونی و مقرراتی، سیاست‌های تشویقی کسب و کار الکترونیکی، دولت الکترونیک، تسهیل تجاری و مشارکت در فعالیت‌های سازمان‌های بین‌المللی در توسعه و ترویج تجارت الکترونیکی را از راهبردهای کلانی برشمرد که می‌تواند در تجارت الکترونیک کشور مدنظر قرار گیرد. 


وی با بیان اینکه در حوزه تجارت الکترونیک در کشور برنامه‌ کلان نداریم، گفت: یکی از نتایج این همایش می‌تواند پیشنهاد سیاست‌های کلی تجارت الکترونیک به مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد. رضایی همچنین گفت: تجارت الکترونیک باید با سند چشم‌انداز ملی مورد توجه باشد زیرا در جهت‌گیری‌های آینده به سمت تشکیل یک واحد سیاسی و اقتصادی مانند اتحادیه اروپا در منطقه حرکت می‌کنیم.