اخبار همایش
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

رييس هيئت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران: حجم تجارت الکترونیکی در حوزه صنعت خودروی کشور در سال نود به ۲۹۲۰ میلیارد تومان رسید.


سید مجید هدایت، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رييس هيئت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در سخنرانی خود با عنوان حمايت از صنعت فناوري اطلاعات، زيرساخت توسعه تجارت و اقتصاد الكترونيكي كشور اظهار داشت حجم تجارت الکترونیکی در حوزه صنعت خودروی کشور در سال 1390 به ۲۹۲۰ میلیارد تومان رسید، در حالی که این رقم در سال 1384 فقط ۴ میلیارد تومان بوده است، وی افزود: فروش صنعت خودروی کشور و صنایع وابسته آن در سال 1390 بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که 3.5 درصد تولید ناخالص داخلی و ۲۰ درصد از ارزش افزوده صنعت کشور را تشکیل می‌دهد.

هدایت در تقسیم‌بندی سرمایه‌گذاری طرح‌های مصوب ایدرو در حوزه صنایع‌ پیشرفته گفت: الکترونیک و میکروالکترونیک ۱۷درصد، فناوری اطلاعات در حوزه نرم‌افزار ۲۸ درصد و در حوزه سخت‌افزار بیش از ۹ درصد و بیوتکنولوژی ۱۸ درصد، از تعداد سرمایه‌گذاری طرح‌های مصوب ایدرو را به خود اختصاص داده و این در حالی است که 5.3 درصد از تعداد سرمایه‌گذاری طرح‌های مصوب ایدرو به سایر طرح‌ها اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: به لحاظ حجم سرمایه‌گذاری، ۲۱ درصد سرمایه‌گذاری ایدرو در حوزه الکترونیک و میکروالکترونیک، ۲۱ درصد در فناوری اطلاعات (نرم‌افزار) و ۱۱درصد در سخت‌افزار بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: در حوزه SBDC (کسب و کارهای کوچک) ۳۵ طرح با ۱۲ میلیارد تومان اعتبار خاتمه یافته یا در دست اجرا داریم؛ در حوزه طرح‌های صنایع نوین نیز از ۶۳ طرح، تحت عنوان طرح توسعه به مبلغ ۲۲ میلیارد تومان و ۱۸۱ طرح نیز با عنوان طرح‌های ارتقا و پیشرو با مبلغ ۴۷ میلیارد تومان حمایت کرده‌ایم.

هدایت تصریح کرد: برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان تجارت الکترونیکی باید به حوزه B2B توجه کافی کنند زیرا این نوع تجارت، ‌بازده و منافع زیادی را ایجاد می‌کند و در صنایع مختلف صرفه‌جویی‌های ناشی از تجارت الکترونیکی با استفاده از روش B2B قابل توجه است. هدایت افزود: در سال ۲۰۰۹ سهم مناطق مختلف جهان از تجارت الکترونیکی ۲۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار بود که از این میزان ۴۴ درصد سهم آمریکای ‌شمالی، ۲۰ درصد اروپا، ۱۹ درصد آسیا و اقیانوسیه، ۱۰درصد آمریکای‌لاتین و ۷ درصد سهم سایر مناطق بوده است. معاون وزیر صنعت، معدن‌ و تجارت همچنین گفت: سهم کنونی فناوری اطلاعات در GDP کشور 1.5 درصد است که در برنامه پنجم باید به ۲ درصد افزایش یابد.

وی توجه بیشتر بانک‌ها به تامین منابع مالی صنایع مرتبط با فناوری اطلاعات، بکارگیری و توانمندسازی بخش خصوصی، تدوین و تصویب قوانین و مقررات در حمایت و گسترش تجارت الکترونیکی و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در سطح کشور را از راهکارهای پیشرفت تجارت الکترونیکی در کشور بیان کرد. هدایت همچنین از اجرای طرح FTTX به صورت پایلوت خبر داد که براساس آن فیبر نوری به خانه‌ها راه می‌یابد و قرار است ۵ تا ۱۰ هزار کاربر در سطح پایلوت از این سیستم، خدمات دریافت نمایند.

 
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

رييس هيئت مديره و مديرعامل پست ج. ا. ايران در همایش ششم: بيش از هشت هزار فروشگاه اينترنتي در خدمات خريد پستي فعاليت مي‏کنند.


مهندس محمدحسن كرباسيان رييس هيئت مديره و مديرعامل پست ج. ا. ايران، در سخنرانی خود در ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی با عنوان توسعه شبكه سيستمي توزيع، زيرساختي براي توسعه تجارت و اقتصاد الكترونيكي اظهار داشت: بيش از هشت هزار فروشگاه اينترنتي در خدمات خريد پستي فعاليت مي‏ کنند.


وی افزود سامانه بازار الکترونيکي شرکت پست به عنوان فروشگاه اينترنتي داراي نماد اعتماد الکترونيکي راه اندازی شده و بیش از 400 فروشگاه در این سامانه جذب شده و فعالیت می ­کنند. هم اکنون 23 شرکت ارائه کننده خدمات خريد و فروش اينترنتي طرف قرارداد با شرکت پست هستند.


همچنین وی از راه‏ اندازی 14000 دفتر ICT شهری و روستایی و راه اندازی بیش از 850 دفتر آنلاین و ارایه خدمات الکترونیکی و 3000 دستگاه PDA جهت اخذ امضای الکترونیکی از گیرندگان خبر داد. همچنین در این حوزه به توسعه شبکه اینترنت (WAN) با استفاده از سرویس VPN مخابرات و توسعه شبکه های محلی (LAN)، به تعداد 20 هزار ایستگاه در سطح کشور و ارتباط مراکز استان ها به تهران از طریق سرویس MPLS با پهنای باند 256 کیلوبایت در ثانیه تا 1 مگابایت در ثانیه و ارتباط دفاتر و ادارات شهرستان‏ها با مراکز استان از طریق سرویس ptmp با پهنای باند 64 کیلوبایت در ثانیه و ایجاد چتر wireless تهران در 30 نقطه و ارتباط مستقیم با مرکز و همچنین افزایش 92 خط mpls به شبکه اینترانت پست و رسیدن به عدد 782 اشاره نمود.


مديرعامل پست ج. ا. ايران همچنین از راه‏ اندازی سامانه مدیریت الکترونیکی حمل کالا به منظور اعمال سیستم کنترلی نیز خبر داد و افزود: 3 هزار و 362خط حمل و نقل پستي در کشور فعال است که از اين تعداد 3 هزار و 130 خط به بخش خصوصي واگذار شده و 232 خط نيز دولتي است.


به گفته وی مجموع تراکنش مالی سرویس خرید و فروش اینترنتی از سال 86 تا پایان سال 90، 780 میلیارد ریال بوده است. وی همچنین اعلام کرد که از سال 86 تا سال 90 ، مجموعا 8176 فروشگاه اینترنتی جذب شده است.


کرباسیان با آسیب شناسی فعالیت شبکه‌ های توزیع غیرقانونی و تاثیر منفی آن‏ها بر اقتصاد کشور گفت: بر اساس اصل 44 قانون اساسی شبکه اصلی تجزیه و مبادلات و مدیریت توزیع خدمات پایه بر عهده شرکت پست می باشد.

 
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

سرکار خانم دکتر سلطانخواه در ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی خبرداد: ایجاد مرکز رشد اقماری در پارک فناوری پردیس ویژه تجارت الکترونیکی


معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از حمایت و آمادگی این معاونت برای ايجاد یک مرکز رشد حقیقی به صورت مرکز رشد اقماری پارک فناوری پردیس با همکاری دو وزارتخانه خبر داد .

دکتر نسرین سلطانخواه در ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی كه در مركز همايش‌هاي صداوسيما برگزار شد، با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر توسعه دانش و فناوری در کشور با رشد خوبی مواجه بوده است، اظهار کرد: انتشار اخبار این موفقیت‌ها موجب شده است، ایران دربین کشورهای در حال توسعه و به ویژه کشورهای اسلامی به عنوان یک کشور پرتکاپو در حوزه علم و فناوری شناخته شود .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اينكه كسب توفیقات و پیشرفت‌ها در عرصه‌ های علم و فناوری مرهون ایجاد بسترهای مناسب برای استفاده از فضای مجازی و اینترنتی است، ادامه داد: با اینکه عده‌ ای ازفضای مجازی به عنوان یک تهدید یاد می کنند، ولی این فضا بیشتر از اینکه تهدید باشد، یک فرصت است. به عنوان نمونه محققان ما توانسته اند با استفاده از فضای مجازی جایگاه کشور را در تولید و انتشار علم و دانش در دنیا ارتقاء دهند .

رئيس بنياد ملي نخبگان با بیان اینکه باید از بستر مناسب فضای مجازی در ارتباط با تعاملات دانش بنیان در سطح بین المللی به نحو مطلوب استفاده کرد، خاطرنشان کرد: یکی از ماموریت‌های این معاونت هدایت فضا به سمت چشم اندازهای علم و فناوری است. در همین راستا دو هدف ساماندهی نظام علم و فناوری و تکمیل چرخه علم و فناوری و نوآوری به مفهوم تجاری سازی و ثروت سازی به عنوان یکی از حلقه‌ های مهم توسعه علم و فناوری کشور دنبال مي شود.

وی تصریح کرد: ‌معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای فعال کردن این بخش توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های خصوصی دانش بنیان را در دستور کار قرار داده و از طریق ستادهای فناوری های راهبردی و کانون‌های هماهنگي دانش و صنعت، در طول چهار سال گذشته حمایت‌های گسترده ای را انجام داده است .

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه روشی که در روند توسعه فناوری وجود دارد نمی تواند تنها بر مبنای فشار فناوری قرار گیرد، اظهار کرد: کشش بازار در روند توسعه فناوری هم بسیار مهم است، به عبارت دیگر در روند توسعه فناوری و نوآوری باید به فشار فناوری و کشش بازار توجه جدی داشت .

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تاکید کرد‌: همچنین باید به بازار داخل و خارج به طور متناسب توجه داشته باشیم، زیرا برخی از محصولات دانش بنیان برای ادامه حیات خود نیازمند بازارهای بین المللی هستند .

دکتر سلطانخواه با اشاره به اینکه برای بازاریابی به دانش و ابزار مناسب نیاز داریم، ادامه داد: این مقوله روز به روز در حال توسعه و دگرگونی است. در نتیجه اهمیت راهبردهای مناسب برای بازاریابی شرکت‌های دانش بنیان در موفقیت آنها نقش کلیدی دارد. از سوی دیگر با توجه به اینکه روش‌های بازاریابی در دنیا متحول شده است، استفاده از بسترهای تجارت الکترونیکی در بازاریابی جهانی حرف اول را می زند و نیازمند این است که بخش های دانش بنیان و تخصصی در این حوزه وارد شوند .

وی با تاکید بر اینکه بستر تجارت الکترونیکی برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان مهم و اساسی است، خاطرنشان کرد: توسعه تجارت الکترونیکی بدون شک نیازمند توسعه بخش خصوصی است، به ویژه اينكه بخش‌های خصوصی دانش بنیان باید در این عرصه وارد شوند .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: اقتصاد و تجارت الکترونیکی باید به طور جدی با فناوری‌های اولویت دار در کشور مانند فناوری هوافضا و نانو گره بخورند تا اثربخشی توسعه تجارت الکترونیکی دوچندان شود .

دکتر سلطانخواه تاکید کرد:‌ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این آمادگی را دارد که براي تمام ستادهای فناوری‌های راهبردی و کانون‌های هماهنگی دانش و صنعت با کمک مجریان این همایش برای جهت دهی شرکت های دانش بنیان به سمت تجارت الکترونیکی برنامه مشترکی اجرا کند .

وی با تاکید بر اینکه شاخص میزان صادرات محصولات با فناوری بالا یکی از شاخص های مهم اقتصادی در جهان است، تصریح کرد: میزان صادرات کالا و خدمات دانش بنیان کشور در سال 75 ، 3/2 میلیون دلار بوده است که این میزان در سال 89، به 612 میلیون دلار و در سال 90 به 840 میلیون دلار رسیده است .

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: سهم فعلی صادرات با فناوری بالا از مجموع کل صادرات غیر نفتی کشور 7/2 درصد است که این رقم نسبت به کل صادرات دانش بنیان دنیا سه دهم درصد است که نشان می دهد ما باید تمرکز بیشتری بر این بخش داشته باشیم .

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: بر اساس پیش بینی برنامه پنجم توسعه كشور برای اینکه سهم صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان از کل صادرات غیر نفتی به پنج درصد برسد، نیازمند بسترهای مناسب هستیم که یکی از آنها امکان استفاده از بستر تجارت الکترونیکی است .

دکتر سلطانخواه با اشاره به سرفصل‌های تجارت الکترونیکی گفت: زیرساخت‌های قانونی، امنیت، بانکداری و بیمه الکترونیکی، مراکز صدور گواهی زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنت از جمله سرفصل های تجارت الکترونیکی عنوان شده است که باید به آنها توجه جدی شود. با این وجود موانعی نیز در این راه وجود دارد که باید راه حل هایی برای آنها ارائه شود .

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: به روز رسانی قوانین و مقررات، روشن کردن مسائل مالی و تجارت، محافظت از حقوق مصرف کننده و حریم خصوصی و محافظت از مالکیت فکر از جمله مسائلی است که می تواند مانع گسترش تجارت الکترونیکی باشد .

رئیس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: برای تحقق این سرفصل‌ها، رفع موانع موجود و پیدا کردن راه حل‌های مناسب، باز هم باید از توان و دانش بخش‌های خصوصی استفاده کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تصریح کرد: تقاضا دارم در نقشه راه توسعه تجارت الکترونیکی که به عنوان طرح شباب تفاهم نامه‌اش امضا می‌شود، نقش بخش‌های خصوصی دانش بنیان مشخص شود، چراکه بازوهای عملیاتی شدن اقدامات پیش بینی شده نیازمند استفاده از این بخش است.

دکتر سلطانخواه عنوان کرد: همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری آمادگی دارد تا با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت یک مرکز رشد حقیقی به صورت مرکز رشد اقماری در پارک فناوری پردیس ایجاد کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: این مرکز باید ویژه تجارت الکترونیکی باشد و فقط شرکت های مرتبط با این حوزه را پذیرش و مورد حمایت قرار دهد تا امکان و بستر مناسبی برای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان فراهم شود.

وی همچنین از حمایت و آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد یک مرکز رشد مجازی و پنجره واحد تجارت با همکاری پارک فناوری و فن بازار پردیس خبر داد و اظهار امیدواری كرد كه این هدف با همکاری دو وزارت‌خانه اتباطات وفناوري اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت محقق شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند در جهش توسعه تجارت در کشور مفید باشد، گفت: بعد از تصویب اساسنامه صندوق در هیات وزیران، اخیرا شورای نگهبان آن را تایید کرده و این صندوق امسال با سرمایه سه هزار میلیارد تومان شروع به کار می کند. مسئولان وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوري اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت باید با برنامه ریزی سهم بخش‌هاي خود را از منابع و تسهیلات صندوق ملي نوآوری و شکوفایی مشخص کنند.

دکتر سلطانخواه افزود: به عبارت دیگر باید مشخص شود که چگونه می توان با منابع تسهیلاتی صندوق ملي نوآوری و شکوفایی از توان بخش‌های خصوصی استفاده کرد تا بتوان این شرکت‌ها را برای ورود به این بستر تشویق و هم از این منابع براي ایجاد شرکت‌های دانش بنیان استفاده كرد.

 
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

سخنان دکتر محسن رضایی در ششمین همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی


جناب آقای دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم افتتاحیه ششمین همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی حضور داشته و به عنوان سخنران کلیدی در خصوص تأثیر تجارت الکترونیکی بر کاهش بیکاری و افزایش تولید و اشتغال ایراد سخن فرمودند. ایشان فرمودند: تجارت الکترونیکی هم روی سلیقه و هم روی منافع مشتری و نیز کاهش هزینه‌های دستیابی به محصول اثر مثبت دارد و تقاضای کالا را افزایش می دهد.

وی اضافه کرد: تجارت الکترونیکی از طریق کاهش هزینه‌های دستیابی به ایده تحقیق و پژوهش بر تولید و عرضه موثر است و از طرفی هزینه‌های توزیع و بازاریابی را کاهش می‌دهد.

رضایی، مبادلات و اطلاعات سریع تر، کاهش هزینه مبادلات، کاهش اشتباهات انسانی و افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال را از دیگر مزایای تجارت الکترونیکی برشمرد. وی گفت: بازار در ایران بسیار سنتی است و از این رو تجارت الکترونیکی می‌تواند با حذف بسیاری از واسطه‌های غیرضروری، کاهش فاصله میان مشتری و تولیدکننده، یکی از عوامل تورم 50 ساله در ایران را رفع، بیکاری را کاهش و تولید و اشتغال را افزایش دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تجارت الکترونیکی به عنوان محرک تولید ثروت و توسعه اقتصادی است و به عنوان عامل بهبود مدیریت در کشور و توانمندسازی کشور در دسترسی به اهداف است. رضایی ادامه داد: در سال 2010 رتبه ما در تجارت الکترونیک دنیا 102 بود که اکنون به رتبه 100 رسیدیم و با وجود اینکه سرعت ما رو به جلو است اما از سرعت کمتری در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه برخورداریم.

وی ایجاد آگاهی آموزش و فرهنگ‌سازی، فراهم کردن زیرساخت‌های فنی، ساختار قانونی و مقرراتی، سیاست‌های تشویقی کسب و کار الکترونیکی، دولت الکترونیک، تسهیل تجاری و مشارکت در فعالیت‌های سازمان‌های بین‌المللی در توسعه و ترویج تجارت الکترونیکی را از راهبردهای کلانی برشمرد که می‌تواند در تجارت الکترونیک کشور مدنظر قرار گیرد. 


وی با بیان اینکه در حوزه تجارت الکترونیک در کشور برنامه‌ کلان نداریم، گفت: یکی از نتایج این همایش می‌تواند پیشنهاد سیاست‌های کلی تجارت الکترونیک به مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد. رضایی همچنین گفت: تجارت الکترونیک باید با سند چشم‌انداز ملی مورد توجه باشد زیرا در جهت‌گیری‌های آینده به سمت تشکیل یک واحد سیاسی و اقتصادی مانند اتحادیه اروپا در منطقه حرکت می‌کنیم.

 
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

اعلام دو برنامه مهم سازمان بورس و اوراق بهادار در سال 1391 در ششمین همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی


جناب آقای دکتر علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در سخنان خود در دومین روز همایش بزرگ ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی راه اندازی مركز میانی امضای الكترونیكی در بازار سرمایه را یكی از مهم‏ترین برنامه‏های سال 91 این سازمان در حوزه فناوری اطلاعات اعلام كرد. وی راه ‏اندازی درگاه جامع اطلاع‏ رسانی بازار سرمایه، هوشمندسازی سامانه ‏ها و معاملات الگوریتمیك را از دیگر برنامه ‏های حوزه فناوری اطلاعات سازمان بورس در سال 91 اعلام كرد. وی در این خصوص گفت: سهامدارانی که فرصت کافی برای تصمیم‏ گیری روزانه سهام خود را در بازار ندارند، می‏ توانند با بهره‏ گیری از معاملات الگوریتمیک، سقف و کف قیمتی برای سهام خود انتخاب کنند تا سهامشان به صورت الکترونیکی به فروش برسد.

 
«شروعقبلی12345678910بعدیانتها»

صفحه 1 از 10